ДНК - гонорея (Neisseria gonorrhoeae)

Цена: 38.00лв
Време за изпълнение: до 3 работни дни
Условия и изисквания: -
Материал за изследване (проба): за мъже: уретрален секрет, еякулат, простатен секрет, сутрешна урина / за жени: влагалищен секрет, цервикален секрет, сутрешна урина / за деца: при необходимост - очен секрет
Добави в списък с изследвания

Този тест служи за качествено откриване на ДНК на Neisseria gonorrhoeae в събрана генитална проба (женски ендоцервикален и мъжки уретрален секрет) или проби от урина.

Тестът се използва като помощно средство за диагностика на гонококови урогенитални заболявания при симптоматични или асимптоматични пациенти.

Гонореята е често срещано заболяване, предавано по полов път. Повечето инфекции включват долния генитален тракт чрез директна инфекция на колонния епител на лигавичните мембрани. Асимптомните инфекции се срещат при 1-5 % от мъжете и по-често при жените. Симптомите обикновено се появяват в рамките на 7 дни след инфекцията и включват преден уретрит с гноен ексудат при мъжете и цервицит при жените. Нелекуваната гонококова инфекция може да прогресира до тазова възпалителна болест при 8-10 % от жените. Един до 3 % от хората с гонорея развиват дисеминирана гонококова инфекция, която може да бъде свързана с късно действащ дефицит на комплемента. Клиничните прояви включват кожни лезии по екстензорните повърхности на ръцете и краката и септичен артрит. Гонококите могат да бъдат изолирани от култури от синовиална течност в приблизително 50 % от случаите на септичен артрит. Ендокардитът и менингитът са редки усложнения.

PCR е метод за откриване на амплифицирана нуклеинова киселина за N. gonorrhea. Смята се за оптимален тест за откриване на инфекция с гонорея. Чувствителността е 98 %, със специфичност 99-100 %. Фалшиво отрицателните тестове могат да бъдат резултат от неправилно вземане на проби, техническа грешка, съпътстваща антибиотична терапия, прекомерна слуз.

Микроорганизмите, които могат да причинят подобни инфекции, като Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma hominis, Candida albicans, Chlamydia trachomatis и Herpes simplex тип 1 и 2, не предизвикват фалшиво положителни реакции.

Тъй като много хора, които са заразени с гонорея, нямат никакви забележими симптоми, се препоръчва редовен скрининг за гонорея при определени възрастови и рискови групи, включително:

Симптомите на инфекция с гонорея включват:

Подготовка за теста:

Пациентите трябва да информират дали са на антибиотици преди този тест. На пациентите може да се каже да изчакат няколко часа след последното уриниране, преди да вземат проба от урина. Жените трябва да информират дали използват вагинални супозитории или мехлеми.