G6PD (Глюкозо-6-фосфат дехидрогеназен дефицит)
Цена: 24.00лвВреме за изпълнение: в края на следващия работен ден без събота и неделя
Условия и изисквания: Сутрин на гладно
Материал за изследване (проба): Венозна кръв
Добави в списък с изследвания
Глюкозо-6-фосфат дехидрогеназен дефицит или G6PD недостатъчност представлява генетично детерминирано заболяване, което се унаследява по Х-рецесивен начин. Това означава, че боледуват предимно мъже, които са получили дефектния ген от своите майки. По-рядко боледуват жени, ако са хомозиготи по патологичния ген. Ако са хетерозиготи, те са само носители и могат да го предават на децата си. Ензимът участва във важни метаболитни процеси в еритроцитите, които играят съществена роля в предпазването на еритроцитите от окислителни агенти. Когато той е в недостатъчни количества, еритроцитите стават податливи на редица увреждащи фактори, които предизвикват тяхното разрушаване. Това води до развитие на хемолитична анемия. Тя обикновено е провокирана от медикаменти, някои храни или инфекции.
Повечето хора с G6PD недостатъчност нямат никакви симптоми и дори не знаят за нейното съществуване, а анемията могат да развият едва след въздействие на някои от споменатите провокиращи фактори. Хемолитичната анемия, която се развива няколко часа след консумация на бакла е известна като фавизъм. Кърмачета с дефицит на този ензим, могат да развият фавизъм, ако се кърмят от майки, консумирали бакла или мляко от кози, хранени с фураж от бакла.
Активността на Гл6ФДХ е най-ниска в по-старите еритроцити, които първи се разрушават. Младите ретикулоцити съдържат достатъчни количества от ензима, за да ограничат хемолизата. Затова, при съмнение за наличие на този ензимен дефицит, е добре изследването да се направи след като е преминал острия хемолитичен стадий /след поне 10-15 дни/ за по-правилна преценка на реалните ензимни концентрации.