Лактозна непоносимост (real-time PCR)

Цена: 84.00лв
Време за изпълнение: До 3 работни дни
Условия и изисквания: -
Материал за изследване (проба): Венозна кръв
Добави в списък с изследвания

Лактозната непоносимост е сравнително често срещано състояние при възрастните, което се дължи на намалената способност да се усвоява лактозата, съдържаща сe в млякото и млечните продукти. Лактозната непоносимост се дължи на липсата на ензима лактаза, който разгражда лактозата до глюкоза и галактоза в тънките черва. Когато това се случи лактозата преминава в дебелото черво и се разгражда от там намиращите се бактерии, което води до образуване на газове и други продукти причина за оплакванията на пациентите с лактозна непоносимост.

Какви са симптомите при лактозна непоносимост?

Те могат да бъдат от леки до тежки в зависимост от количеството на консумираната лактоза и степента на намалена способност за синтезиране на ензима, който я разгражда.

Най-често срещаната лактозна непоносимост е първичната, при която количеството на ензима лактаза, който се образува в тънките черва, намалява с напредване на възрастта. Лактозната нетолерантност може да бъде и вторична – дължаща се на заболявания като: цьолиакия, възпалителни заболявания на червата, операции, травми. Характерно за нея е, че когато се отстрани причината, довела до появата ѝ, тя изчезва.

Най-рядко срещана е вродената лактозна непоносимост, която е налице от самото раждане. Временна лактозна непоносимост може да има и при преждевременно родените деца.

Лаборатория „ЛИНА” предлага генетичен тест 7REAL-TIME PCR за лактозна непоносимост при възрастни MCM6: – 13910 T>C. Това е най-често срещаният тип лактозна непоносимост. С напредване на годините способността на организма да усвоява глюкозата намалява в една или друга степен, като за това отговорни са както гените, които носим, така и расата, количеството на консумираните млечни продукти, начинът на живот и съпътстващите заболявания.

Кога трябва да се тестваме за лактозна непоносимост?

Изследването е подходящо за пациенти, които са забелязали, че имат коликообразни болки, подуване на корема, газове и диария след консумация на мляко и млечни произведения. Също при пациенти със синдром на раздразненото черво.

Няма специални условия и изисквания преди извършване на изследването.

Резултатите за лактозна непоносимост трябва да бъдат тълкувани комплексно заедно с другите резултати от направените изследвания на пациента от лекар.