Парапротеини (имунофиксация на урина)
Цена: 89.00лвВреме за изпълнение: до 15 работни дни
Условия и изисквания: -
Материал за изследване (проба): Урина
Добави в списък с изследвания
Различни състояния и заболявания могат да повлияят на производството на протеини в организма. Например, неконтролираният растеж и делене на злокачествена плазматична клетка, което се наблюдава при множествен миелом, води до производството на големи количества от един вид имуноглобулин - моноклонален имуноглобулин или парапротеин. Този вид моноклонални протеини са патологични, нефункционални антитела, които нямат полезна роля в човешкия организъм.
Когато се открие патологичен протеин, се правят допълнителни тестове за идентифициране на вида му. Имунофиксацията е метод, чрез който се установява вида на моноклоналния парапротеин, може да се използва за идентифициране на анормални ивици, наблюдавани при протеинова електрофореза, обикновено в гама-областта, за да се определи кой тип антитяло (имуноглобулин) се произвежда необичайно много (напр. IgG, IgA, IgM).
Симптомите, свързани с повишеното образуване на моноклонален протеин, най-често са: нарушения в бъбречната функция, амилоидоза и периферна невропатия.
Този тест се назначава, когато е налице:
- необичаен резултат от кръвен тест за общ протеин, албумин или имуноглобулини;
- симптоми на заболяване, което е свързано с абнормно производство на протеини, като множествен миелом, макроглобулинемия на Waldenstrom, амилоидоза, моноклонална гамапатия с неопределена значимост (MGUS), лимфом, хронична лимфоцитна левкемия или множествена склероза.