Anti - Tg (Тиреоглобулинови антитела)

Цена: 15.40лв
Време за изпълнение: от 2 часа до края на работния ден
Условия и изисквания: Сутрин на гладно
Материал за изследване (проба): Венозна кръв
Добави в списък с изследвания

Тиреоглобулиновите антитела свързват тиреоглобулина - специфичен щитовиден белтък, играещ ключова роля в синтеза, съхранението и освобождаването на щитовидните хормони. Намират приложение в поставяне на диагнозата и проследяване на развитието на автоимунните заболявания на щитовидната жлеза, най-чест от които е тиреоидитът на Хашимото.

Позитивни щитовидни антитела у пациенти с горно-гранични или леко завишени стойности на ТСХ предсказват бъдещо развитие на клинично изявен хипотиреоидизъм. При високи стойности на тези антитела, резултатите за тиреоглобулина при проследяване на щитовиден карцином може да не са реални поради интерференция.



Медицинска лаборатория "ЛИНА" извършва широк спектър от изследвания и тестове, които помагат в диагностиката и проследяването на различни заболявания и състояния. Полезно за пациентите е да знаят, че "ЛИНА" има собствена генетичната лаборатория с висококвалифициран екип и модерно оборудване, в която ДНК анализите се правят на място.
КАК ДА СЕ ПОДГОТВИМ ЗА ВЗЕМАНЕ НА ПРОБА ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ?

Подробни инструкции за подготовка преди пробовземане ще откриете в описанието на всеки анализ в раздел "Изследвания" на нашия сайт. Изпращащият Ви лекар също ще Ви даде насоки относно подготовката за назначените Ви изследвания.

В този раздел ще откриете отговори на най-често задаваните въпроси.

Вземането на кръвна проба обикновено става сутрин, след 8-12 часа хранителна пауза (приемът на вода НЕ е необходимо да бъде ограничен). Приемът на алкохол трябва да се преустанови 24 часа преди изследването. Желателно е избягване на мазни храни в деня преди пробовземането. Някои изследвания изискват спазването на определен хранителен режим, затова е препоръчителна консултацията с изпращащия Ви лекар или лабораторен специалист.

Необходимо е да се избягват стрес и интензивни физически упражнения преди манипулацията, тъй като те могат да повлияят на нивата на някои показатели.

Храни и напитки (като кафе, чай, алкохол, хранителни добавки) и редица лекарства също могат да повлияят резултатите от изследванията, но преустановяване на предписано лечение трябва да става само и изрично след консултация с лекар. Различните изследвания имат различни специфични изисквания, затова е препоръчително да се уточнят всички детайли относно назначените изследвания с лекуващия специалист или да се направи справка в сайта на лабораторията. Спазването на преданалитичните условия при изследване гарантира точни и надеждни резултати.

В зависимост от вида на изследването, пробата може да бъде взета най-често по следните начини:

Общо изследване на урина - средна струя на първа сутрешна урина след тоалет, отделена в стерилен съд.

Урокултура (стерилна урина)
Изследва се първа сутрешна урина или при необходимост урина, отделена след 4-часово въздържане от уриниране. Преди отделянето на урината се прави тоалет на външните гениталии с топла вода и сапун. По този начин се избягва контаминацията на урината с нормално съществуващи бактерии по външните гениталии, които могат да дадат фалшиво положителни резултати. Урина от струята по средата на уринирането (средна порция) се събира в стерилен контейнер за изследване. Първата и последната порция урина не са подходящи за урокултура. За изследването са необходими 2-5 мл урина.

ИНСТРУКЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА 24-ЧАСОВА УРИНА
Събирането на 24-часова урина е важен диагностичен тест, който помага при откриването и проследяването на различни заболявания и състояния. За да бъдат резултатите точни и надеждни, е необходимо да следвате внимателно описаните по-долу инструкции.

Необходими материали
За провеждането на теста ще са Ви необходими специален съд за събиране на урина, който ще получите от лабораторията. В някои случаи, в зависимост от вида на изследването, ще Ви бъде предоставен и специален консервант.

Общи изисквания за събирането
Урината се събира в специален чист пластмасов съд, който има широк отвор с плътно затварящ се капак. Съдът трябва да бъде достатъчно голям - с вместимост от поне 3 литра. През целия период на събиране е важно той да се съхранява на хладно и тъмно място, най-добре в хладилник при температура между 2 и 8°C. Преди да започнете събирането, направете добър тоалет на външните полови органи.

Процес на събиране без консервант
Процесът на събиране започва в точно определен час, удобен за Вас - например в 7:00 ч. В този начален момент трябва да изпразните пикочния мехур в тоалетната, като тази първа порция НЕ се събира. След това започва същинското събиране - всяка следваща урина през следващите 24 часа трябва да бъде събрана в определения за това съд. Важно е да затваряте плътно съда след всяко добавяне на урина, за да предотвратите изпарения и замърсяване. Процесът приключва точно 24 часа след началния час - например, ако сте започнали в 7:00 ч. сутринта, последната урина трябва да бъде събрана следващия ден отново в 7:00 ч.

Особености при събиране с консервант
Някои специфични изследвания изискват използването на консервант (6М солна киселина). Това са тестовете за:
• Катехоламини (адреналин, норадреналин, допамин)
• Ванилбадемова киселина (VMA)
• 5-HIAA (5-хидроксииндолоцетна киселина)
• Метанефрини
• Хомованилова киселина (HVA)

При използване на консервант е изключително важно той да бъде поставен в празния съд ПРЕДИ да започне събирането на урина. НЕ добавяйте консервант към вече събрана урина. Тъй като киселината е опасно вещество, работете с нея изключително внимателно. Всяка порция урина се излива в съда с консерванта, след което внимателно се размесва като процесът на събиране следва същите правила, както при събирането без консервант.

Допълнителни препоръки
По време на събирането избягвайте физическо натоварване. Не провеждайте събирането по време на менструация. Ако случайно разлеете консервант върху кожата си, незабавно измийте обилно с вода засегнатото място.

Финализиране на пробата
След като приключите със събирането, измерете и запишете точното количество събрана урина. Разбъркайте добре цялото съдържание и отлейте само 10-20 мл от събраното количество в специален контейнер, предоставен от лабораторията (може да използвате и съда, в който е бил консервантът). Не е необходимо да носите цялото количество урина в лабораторията.
Занесете пробата възможно най-скоро в лабораторията. При регистрацията не забравяйте да съобщите точното количество на събраната за 24 часа урина - това е важна информация за правилното изчисляване на резултатите.

Перианален секрет се взема сутрин, преди тоалет и преди дефекация, със скоч лента или тампон.

При използване на скоч лента скочът (тиксото) се залепва върху перианалните гънки на пациента, след това се залепва върху стъклото. При използване на тампон, той леко се навлажнява с вода и се обират перианалните гънки, след което се прибира в опаковката.

Фекални проби се изследват при всички видове чревни протозои и хелминти. Важно условие е материалът за изследване да се взема от пресни фекални маси (не престояли). Пробата се взема от тоалетната чиния или подлога с дървена шпатула или пластмасова лъжичка, закрепена за капачката на тубата за фецес в сух чист съд (пластмасов контейнер), който се затваря плътно. В контейнера не трябва да има остатъци от дезинфектанти, мазнини и бои. Взема се смесена проба от 5, 6 места от цялата фекална маса в количество около 10 грама (бобено зърно). В случаите с воднисти и кашообразни изпражнения се предпочитат местата, съдържащи слуз и кръв, при оформени изпражнения материалът се взема от повърхността. Не трябва да има примеси на урина, вода и контаминация с почва. Изследването на фекална проба след клизма може да подобри откриването на паразити, обитаващи долната част на колона.

Вземането на пробата се извършва от медицинско лице. Във влагалището се поставя стерилен спекулум. Взема се секрет от задния влагалищен свод със стерилен тампон (за културелно изследване). Пробата се поставя в транспортна среда и може да се съхрани при температура 2-8°С до 24 часа. С друг тампон се взема секрет от същото място и се прави натривка на предметнo стъклo за изготвяне на микроскопски препарат. Натривката се изсушава на стайна температура без да се фиксира.

Вземането на пробата се извършва от медицинско лице. Необходими са два стерилни тампона и контейнер с транспортна среда. Във влагалището се поставя стерилен спекулум. С единия тампон се почиства екзоцервикса чрез отстраняване на излишния секрет и тампонът се изхвърля. С другия тампон се навлиза във вътрешната част на цервикалния канал. Чрез интензивно завъртане тампонът се втрива в стените на ендоцервикса и се взема секрет. Тампонът се изтегля навън, без да се докосва до вагиналната повърхност и се поставя в транспортна среда. Пробата се изпраща в лабораторията по възможно най-бързия начин или може да се съхрани при температура 2-8°С до 24 часа.

Вземането на пробата се извършва със специален тампон от медицинско лице. Преди вземане на материала, пациентът трябва да е направил тоалет на външните гениталии с топла вода и сапун и да не е уринирал в последните 2-3 часа. Тампонът се въвежда внимателно в уретрата на дълбочина 1.5-3 см, завърта се и се изтегля навън. След вземане на секрета, тампонът се поставя в транспортна среда. Пробата се изпраща в лабораторията по възможно най-бързия начин или се съхранява при температура 2-8°С до 24 часа.

Преди отделяне на еякулат пациентът не трябва да е имал полови контакти в предходните 3 дни. След тоалет на половия член и ръцете, пациентът отделя пробата в стерилен контейнер. Материалът трябва да се транспортира до лабораторията по възможно най-бързия начин или се съхранява при температура 2-8°С до 24 часа.

Вземането на материала се извършва с тампон от медицинско лице. Пробата се поставя в стерилен контейнер или в транспортна среда. Пробата в контейнер се доставя в лабораторията по възможно най-бързия начин.
Пробата в транспортна среда може да се съхрани при температура 2-8°С до 24 часа.

Процедурата се извършва сутрин, на гладно, без тоалет на устната кухина. Материалът се взема с тампон от медицинско лице. Обтриват се сливиците и небните дъги. Пробата се поставя в стерилен контейнер или в транспортна среда. Пробата в стерилен контейнер се доставя в лабораторията по възможно най-бързия начин. Пробата в транспортна среда може да се съхрани при температура 2-8°С до 24 часа.

Преди вземане на секрета ушният канал не трябва да е третиран с медикаменти поне 12 часа. Материалът се взема с тампон от медицинско лице. Пробата се поставя в стерилен контейнер или в транспортна среда. Пробата в стерилен контейнер се доставя в лабораторията по възможно най-бързия начин. Пробата в транспортна среда може да се съхрани при температура 2-8°С до 24 часа.

Преди вземане на секрета окото не трябва да е третирано с медикаменти поне 12 часа. Материалът се взема с навлажнен тампон от медицинско лице. Пробата се поставя в стерилен контейнер или в транспортна среда. Пробата в стерилен контейнер се доставя в лабораторията по възможно най-бързия начин. Пробата в транспортна среда може да се съхрани при температура 2-8°С до 24 часа.

При регистрация за изследвания на място в лаборатория „ЛИНА“ получавате талонче с персонални ID и парола. С тях можете да проверите резултатите си онлайн в раздел "Проверка на резултати" на нашия уеб сайт – www.lina-bg.com.
*Изключение правят специализирани анализи като FOX тест за непоносимост към храни, ANA профил разширен (44 антинуклеарни антитела) и ALEX 2 Алергия разширен панел. Резултатите от тях се получават по e-mail, който пациентът трябва да посочи при регистрация.

Не споделяйте ID и паролата си с други лица, тъй като това е лична информация. Лаборатория "ЛИНА" не носи отговорност в тези случаи.

Получаването на резултати става лично, след представяне на талончето за резултат.

В случай, че сте загубили талончето си и няма как да направите проверка на резултатите си онлайн, е необходимо да ни посетите на място и да ни покажете документ за самоличност.

Когато пациентът е възпрепятстван да посети лабораторията, за да получи резултата си, или става дума за лежащо болен, е необходимо заверено пълномощно за конкретния случай.

Не съобщаваме резултати по телефона!
Тяхната проверка е възможна единствено с данните от талончето Ви за резултат или на място в лабораторията срещу документ за самоличност или пълномощно, ако става дума за друг човек.

В резултатите от изследванията са посочени референтни граници за съответните показатели. За тълкуването им е необходимо да се обърнете към личния лекар, лекарят, който Ви е насочил за изследвания, или специалист. Тълкуването на един резултат винаги е в контекста на историята на заболяването и друга информация, която предоставяте на лекаря си по време на преглед или консултация. Лаборантите, които Ви предоставят резултатите, не могат да ги коментират.