Трансферин
Цена: 19.00лвВреме за изпълнение: до края на работния ден
Условия и изисквания: Сутрин на гладно. Анализът се влияе от приема на железни и медни препарати.
Материал за изследване (проба): Венозна кръв
Добави в списък с изследвания
Трансферинът е белтък, който транспортира желязото в кръвта. Той се синтезира в черния дроб и нормално около 1/3 от свързващите му центрове са запълнени с желязо. Останалите 2/3 са свободни. Степента на "запълненост" на трансферина с желязо се отразява от такива показатели като ТЖСК / тотален желязо свързващ капацитет /, латентен желязосвързащ капацитет и процент на насищане на трансферина.
При дефицит на желязо в организма, трансферинът се повишава с цел да може да свърже дори и неголемите количества желязо в кръвта. Концентрацията му зависи и от състоянието на черния дроб, хранителния режим и състоянието на червата. При заболявания на черния дроб / напр. цироза /, нивата на трансферина спадат. При недостатъчен белтъчен внос с храната или нарушено всмукване на аминокиселини при възпаление на червата, трансферинът също не се образува в достатъчни количества.
Изследването на трансферин е показателно при оценка на метаболизма на желязо / в комбинация с определяне на общ и латентен желязо свързващ капацитет /. На базата на тези показатели, може да се изчисли процент на насищане на трансферина. Трансферинът дава информация за запасите от желязо в организма, по неговите концентрации може да се съди, дали наличното анемично състояние се дължи на дефицит на желязо или на други причини, като хронични заболявания или дефицит на Вит. В12. Той е и показател за оценка на функцията на черния дроб.
Повишени концентрации се наблюдават при желязодефицитна анемия и в трети триместър на бременността /снижение на желязото с повишаване на трансферина в този случай е нормално явление, свързано с повишените потребности/.
Причини за понижени стойности на трансферина могат да бъдат: хронични заболявания, непълноценно хранене, възпалителни заболявания на червата, хемохроматоза, остри бъбречни заболявания, неадекватна дозировка на железни препарати, вроден недоимък на трансферин и др.