Алдостерон в плазма
Цена: 47.00лвВреме за изпълнение: до края на работния ден
Условия и изисквания: Сутрин, до 9 ч., без прием на медикаменти преди пробовземането, след 15-минутен покой. Изисква се информация за прием на антихипертензивни медикаменти.
Материал за изследване (проба): Венозна кръв с антикоагулант К2ЕДТА
Добави в списък с изследвания
Алдостеронът е хормон, който се произвежда от надбъбречната жлеза. Неговият синтез се регулира от два белтъка - ренин и ангиотензин. Основната му роля се изразява в поддържането на нормални концентрации на калий и натрий в организма, което осигурява оптимален ударен обем на сърцето и нормално артериално кръвно налягане.
Изследването на Алдостерон се използва за диагноза на първичен хипералдостеронизъм /синдром на Кон/, който се явява една не толкова рядка причина за хипертония /около 10-15 %/. Той се характеризира с прекомерна, независима от РААС продукция на алдостерон, което обикновено се съчетава с хипокалиемия, но в по-леките си форми е възможно да протича и с нормални нива на калия. За правилната оценка на системата ренин-ангиотензин-алдостерон /РААС/, е добре изследването на алдостерон да се съчетава с определянето на плазмена ренинова активност или концентрация и определяне на съотношението алдостерон/ренин.
Вторичният хипералдостеронизъм, който е по-разпространен, може да бъде следствие от намален приток на кръв към бъбреците в резултат на стеснение на бъбречните артерии. Също така, може да се наблюдава при застойна сърдечна недостатъчност, цироза на черния дроб, бъбречни заболявания и др.
Ниските нива на Алдостерон обикновено се дължат на намалена функция на надбъбречната жлеза /болест на Адисон/.
В кой случаи е подходящо изследването на плазмените концентрации на Алдостерон:
- При високо кръвно налягане, съчетано с ниски концентрации на калия в кръвта.
- В случаите на хипертония, неподдаваща се на медикаментозно лечение или възникнала в много млада възраст.
- Допълнителна диагностика при пациенти, изследвани за вторични хипертонии – реновазална хипертония или феохромоцитом.
Какво може да повлияе резултатите: повишен прием на сол с храната, някои медикаменти като нестероидни противовъзпалителни средства, бета-блокери, кортикостероиди, инхибитори на ангиотензин конвертиращия ензим, орални контрацептивни медикаменти.
Нивата на алдостерона силно се понижават при тежки заболявания.
Стрес и интензивно физическо натоварване могат временно да повишат концентрациите на алдостерона.